2014. augusztus 22., péntek

Belső Kert - Integrált Kifejezés és Táncterápiás csoport indul!


Alkotási lehetőség és megismerési folyamat sok képpel, mozgással

csoportindulás 2017 tavaszán, majd kéthetente találkozunk



Találkozásainkon a  csoport megtartó ereje és a biztonságos keretek hozzásegítenek a saját kérdések, válaszok megtalálásához, elakadások és problémák feltérképezéséhez, kapcsolati minták tisztázásához.  Sokat dolgozunk belső képeink felfedezésével, megjelenítésével, egyfajta térképet létrehozva önmagunkról.



  • Szeretnél erőt meríteni, de nem tudod honnan?
  • Összezavarodtak a dolgok, szeretnél tisztábban látni?
  • Szeretnél jobban, máshogy kapcsolódni másokhoz?
  • Kutatod mi ad megnyugvást, hogyan tudsz ellazulni? 
  • Egyszerűen csak szükséged van térre, ahol szabadon mozdulhatsz, alkothatsz, táncolhatsz?


Célunk, hogy egy örömtelibb és teljesebb élethez segítsünk hozzá. Komoly, ámde játékos, varázslatos, de legfőképp élményben gazdag utazásra invitálunk!

Mindenkinek vannak elhanyagoltabb, virágzóbb és felfedezésre váró részei belső kertjében, melyeket szemügyre vesszünk és igyekszünk gazdagságukból, hiányaikból, a hervadásból és virágzásból egyaránt tanulni. A kreativitás öröme, az önfelfedezés tere új utakat nyithat meg előttünk, új élményeket kínál, ahogyan még nem láttuk magunkat…

Közös alkotási folyamat, ahol azonban a hangsúly az önismereti munkán van!


https://docs.google.com/forms/d/1pzIQvoEWnqgKwcQrZaIOgWrUYgW7LrebBPz-CQJ5rTA/viewform?formkey=dGdQQ1VnNGFGRHByUm1INjk2X2dEUUE6MQ#gid=0so-kert-kostolo.html


Neked ajánljuk a műhelyt akkor is:

  • ha keresésben vagy,

  • szeretnél többet megtudni arról, hogyan kapcsolódsz másokhoz

  • elakadást  érzel, nem tudod hogyan oldhatnád

  • szeretnéd megérezni, Neked mire van szükséged és ehhez támogatást kapni

  • szeretnél erőt gyűjteni, töltekezni

  • vágysz arra, hogy átmozgasd, bemozgasd a  tested,

  • érdekel mit üzennek a testi jelek

  • új ismeretekre vágysz,

  • hasonló érdeklődésű emberekkel szeretnél megismerkedni és időt tölteni.

A csoporton az önismereten és az alkotóerők megélésén  van a hangsúly, de lehetőség van a módszer megismerésére is. A módszert jól lehet alkalmazni a terápiás, illetve pedagógusi, tréneri munkában. 


A csoporton való részvétel semmilyen előképzettséget, táncos, vagy rajzos tudást nem igényel, csupán érdeklődést a közös munkára. 

Csoportvezetők:

Horváth Dorottya – pszichológus, gyermek-pszichodráma vezető, integrált kifejezés-, és táncterapeuta

Salz Gabriella – képzőművészet-terapeuta (PTE), integrált kifejezés-, és táncterapeuta, PTE Pszichológia doktori iskola hallgatója

Helyszín: Budapest, 2. ker. Jurányi Inkubátorház, Jurányi u. 1. 1. em. zéró plusz Táncstúdió
Időpont: kéthetente péntek este 6-tól 9-ig, vagy szombat kora du.

Kérdezz bátran: T.: 0620 314 7671 ( Salz Gabriella), info@tancter.hu 







2014. augusztus 19., kedd

Trauma és gyógyítása - művészetterápiás Konferencia

Mi is ott leszünk előadással, műhellyel ilyesmivel!
Akit érdekel a művészetterápia itt a helye!

MEGHÍVÓ
 a Magyar Művészetterápiás Társaság nevében szeretettel meghívjuk a
TRAUMA ÉS GYÓGYÍTÁSA MŰVÉSZETTERÁPIÁVAL
„Áramlásban” IV. Országos Művészetterápiás Konferenciára melyet a
Magyar Művészetterápiás Társaság és az  ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai kar közösen rendez.
időpont: 2014. november 7-9.
helyszín: 1097. Budapest, Ecseri út 3.
Kérjük, a jelentkezési lapot személyenként kitöltve, legkésőbb 2014. október 15-ig küldje vissza email címünkre: mmtkonf@gmail.com.
Amennyiben előadással, műhelymunkával, poszterrel jelentkezik, kérjük, töltse ki a mellékelt absztraktbeküldő lapot és szeptember 20-ig küldje el mmtkonf@gmail.com címre. Az absztraktokat  a konferencia tudományos bizottsága bírál  el.
Az MMT Konferencia szervezői
További információ: www.muvterapia.hu, Demeter Lívia, telefonszám: 06-46-508-626, 06-30-9444-803, e-mail: titkarsag@recik.hu.

megrázkódtatás, kirekesztettség, emlékezés
Országos Művészetterápiás Konferencia 2014. november 7-8-9.

„A traumatikus kifejezésnek nincs is az ökomenikusnál egyéb értelme. Így nevezzük azt az élményt, amely rövid időn belül oly erős ingertöbbletet hoz a lelki életbe, hogy lehetetlen a szokásos módon elintézni vagy feldolgozni,aminek eredményeképpen aztán tartós zavarok keletkeznek az energiaüzemben.” S. Freud
 Az Áramlásban művészetterápiás konferencia hagyományait követve a Magyar Művészetterápiás Társaság újra életre hívja az országos művészetterápiás találkozót az ELTE Bárczi Gusztáv Karral együttműködve. A konferencia témája a trauma és annak gyógyítása a művészetterápia eszközeinek segítségével.

Az egészséges személyiségfejlődés, az élet eseményeire adott egészséges válasz olyan képességek, melyek érthetővé és értelmezhetővé teszik élményeinket, lehetőségeket adnak a megküzdésre, a külső és belső környezet regulációjára, valamint fenntartják a létezés folytonosságának érzését. A trauma pillanatában mindezen tényezők sérülnek.

A traumák hatására a létezés folytonosságának élménye is törik. A múlt, jelen, jövő összekapcsolódása kérdőjeleződik meg. Azaz, az időtengely sérül. (Csuhai, 2003.)

A létezés folytonossága a fenyegetettség állapotában megszakad, az egyén a megsemmisülés fenyegetését éli át, mely legősibb szorongásaink egyike. A személy érzéseinek, élményeinek koherenciája megszakad, emlékei, élettörténete töredezetté válik,.
A bántalmazottság, kirekesztettség állapotában felfüggesztődik a reflektív funkció, amellyel az egyén mások szándékait, érzelmeit értelmezi. Megszakad az érzelemreguláció, az impulzuskontroll, a szelf-monitorozás és a szelf-ágencia élménye.
Kutatások bizonyítják, hogy a traumás emlékeknek nincsen se szóbeli narratívumuk, se kontextusuk, inkább élénk érzetek és képek formájában élnek tovább.
A nonverbális kifejezés segít közelkerülni a szavakon túli, inkább testbe és képekbe ágyazott élményekhez, mellyel az ember esszenciális élményeihez közelít szelíd, de közvetlen úton. A trauma gyógyításában a képeknek, alkotásnak, mozdulatoknak, mozgásnak, hangoknak nagy szerep jut, és segít a szenvedőnek és segítőnek egyaránt megosztani, megérteni az elmondhatatlant. Az alkotás során azok a személyiség szervező struktúrák, melyeket a trauma megrongált, újra működésbe hozhatóak.

„ Ars totum requirit hominem ( a művészet az egész embert követeli)”

Az alkotás során valami olyan konkrét születik, mely összeköti a belső világot a külsővel, a környezettel, a társakkal. Létrejöhet egyfajta híd, rekonstruálódhat a folytonosság érzete, összekapcsolódhat, ami korábban széttört. A művészetterápia segítségével az alkotáson keresztül bemutatott élmények biztonságos távolságból szemlélhetők, az érzések lassan szabályozhatóvá válnak, lehetőség van a próbacselekvésekre, a személyes élettörténet újraírására. Az empátiás közös szemlélés lehetővé teszi az egyén önmagához való cheap viagra online szeretetteljesebb hozzáállását, környezetének megértését, emlékeinek feldolgozását, élményeinek integrálását.
„ Szerintem harcolnunk kell. Ha valami iszonyatos, meg kell javítanunk. Ha csúnya, széppé kell tennünk. Ha valami perverz meg kell próbálnunk feloldani a perverzitást, ha valami bonyolult, meg kell próbálnunk leegyszerűsíteni” (F. Hundertwasser)

A trauma szó jelentése meglehetősen sokrétű, manapság sokszor használt, már-már elcsépelt, divatos kifejezés is lett. Éppen ezért is fontosnak tartjuk, hogy a közéleti diskurzusból visszatereljük a szót a tudományos keretek közé. A trauma, mint jelenség újrafelfedezése Ferenczi Sándor nevéhez köthető. Ferenczi S. a Klinikai naplójában (1932) a háborús neurózisok tanulmányozása kapcsán a következőket írja: a háborús sebesültekkel olyasmi történik, mint amikor „az anya megmenti gyermekét az életveszélyből és csak ezután esik összes ájultan. A háborús neurózisban a megmentett személy nem egy másik ember, hanem az én.” Traumatikus élmény a háború, elhurcolás, kirekesztettség, baleset, katasztrófa de bármely típusú elhanyagolás, az érzelmi ráhangolódás hiánya, vagy abúzus is.
Az emberi élet látszólagos biztonsága hamar semmivé lesz, ha otthonunk megszűnik, megsérül, ha kapcsolataink elvesznek. A fenti nehézségek a terápiás térben megjelenve személyes élettapasztalatot, nem ritkán bölcsességet, nyitottságot kívánnak a szakembertől.
Sokat tanulhatunk egymástól, egymás szakmai hozzáállásból, tapasztalataiból.
Konferenciánk témaválasztása tehát a mindennapok terápiás nehézségeiben gyökerezik és célja egymás tudásának gazdagítása, a párbeszéd és közös gondolkodás fellendítése.
Várjuk mindazon szakembereket, laikusokat, akik találkoznak a trauma feldolgozás különböző formáival, vagy érdeklődnek a tudományos elméletek és szakmai megvalósítás iránt.
A művészetterápiás konferencia lehetőséget kíván nyújtani arra, hogy a különböző irányzatok szakmai képviselői bemutatkozzanak, illetve meg kívánja teremteni a lehetőséget és teret a szakmai eszmecserére, vitára, tapasztalatgyűjtésre. Lehetőséget teremt, hogy a szakma eszmét cseréljen a döntéshozó szervezetekkel, intézményekkel, ahol ez a nagyon értékes munka a gyógyítás szolgálatába állítható.
„Az alkotás nem ismer kényszert- a művészet szabad”( W. Kandinszkij)



LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...